[g][/g]
Jak zaplanować zdrowe menu Wielkanocne, tak by po zakończeniu Świąt odczuć przypływ energii i chęć do podjęcia nowych wiosennych wyzwań? Oto proste porady, które możesz wypróbować podczas przygotowywania Świąt i świętowania:
1. Jajka.
Uwielbiamy zajadać się jajkami. I bardzo dobrze, bo białko jajka zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy we właściwych proporcjach. Ogranicz tylko spożycie żółtek, gdyż te zawierają za dużo tłuszczu i złego cholesterolu.
2. Majonez i sosy.
Najlepiej w ogóle zrezygnuj z majonezu. Po pierwsze nie wnosi on do naszego menu żadnych wartości odżywczych, za to mnóstwo pustych kalorii. Jeśli nie wyobrażasz sobie Świąt bez majonezu użyj tego light pomieszanego z jogurtem naturalnym w proporcjach 50/50.
Sosy przygotowuj na bazie jogurtów, np. grecki ma fantastyczną, gęstą konsystencję i używaj dużo ziół i zieleniny do ich przyprawienia (szczypiorek, koperek, natka pietruszki, rzeżucha, imbir, gorczyca, pieprz…). Nie stosuj gotowych mieszanek przypraw.
3. Mięsa.
Pieczone, chude mięsa (filet z kurczaka, indyka, polędwicy, schabu) są naszymi sprzymierzeńcami podczas Świąt. Zajadaj się nimi z przeświadczeniem, że dostarczasz organizmowi łatwo przyswajalnej formy białka. Nasze mięśnie to lubią.
Białą kiełbasę, ogranicz do minimum i unikaj tłustych kawałków. Lepsza będzie ugotowana niż usmażona.
4. Żurek z kiełbasą.
Może uda się bez kiełbasy? Jeśli nie, patrz punkt numer 3.
5. Ciasta.
Nie da się w święta nie spróbować pysznych wypieków. Ale można wybrać te zdrowsze i mniej kaloryczne. I tak zamiast sernika czy mazurka, które są wyjątkowo kaloryczne i tłuste, nałóż na talerz ciasto drożdżowe. Jeśli sama robisz wypieki wykorzystaj mąkę pełnoziarnistą bogatą w witaminy z grupy B oraz błonnik, który przyspiesza przemianę materii.
6. Pieczywo.
W niewielkich ilościach i tylko żytnie.
7. Sałatki.
Tak, ale bez ciężkich sosów. Dużo warzyw, zieleniny. Nie musisz ograniczać jedzenia: sałaty, pomidorów, ogórków, brokułów… Staraj się zrobić sałatkę, w której wykorzystasz fasolę czy soczewicę, które są świetnym źródłem białka pochodzenia roślinnego. Przepis znajdziesz w zakładce przepisy: Sałatka z tuńczykiem i fasolą http://trenerka.info/?rec=28&kat=40 lub caprese z jajkiem http://trenerka.info/?rec=13&kat=40
8. Napoje.
Woda, woda, woda i zielona herbata. Czerwone wytrawne wino z uwagi na wysoką zawartość antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki, jest polecane również przez lekarzy. Oczywiście nie oznacza to, że będziemy zdrowsi pijąc butelkę wina dziennie, ale lampka może wywierać pozytywny wpływ na układ krwionośny i serce.
9. Między posiłkami.
Najlepiej, jeśli między posiłkami zrobisz przerwy minimum 3 godzinne. Jeśli jednak poczujesz nagły głód (raczej w święta nikomu nieznany) zjedz jabłko, garść orzechów czy 2 plasterki pieczonego mięsa.
Sportowe święta
Siłownie w Święta są zamknięte. I bardzo dobrze, bo trenerzy też muszą odpocząć i przygotować się do kolejnych ciekawych treningów z Wami. Ale to nie oznacza, że jesteś zwolniona z aktywności fizycznej. Nie musisz wychodzić na przebieżki 20 kilometrowe (ale jeśli tylko ma czas i chęci to jak najbardziej realizuj!).
- Zaplanuj codzienny spacer z zachowaniem tempa. A może pogoda dopisze na rowery?
- Zrób 20 przysiadów przed śniadaniem, 10 pompek i 20 brzuszków.
- Wieczorem podczas mycia zębów wykonuj wspięcia na palce przez 2 – 3 minuty.
- I co bardzo ważne – utrzymuj prawidłową postawę gdy siedzisz przy stole czy stoisz. Wciągaj brzuch, podciągaj kość ogonową pod siebie i ściągaj łopatki.
Dobrze. Z taką wiedzą przystępujemy do Świąt.
Życzę aby Święta Wielkanocne były Radosne, Rodzinne i jak najlepsze dla naszego zdrowia i samopoczucia.