W brzuchu dzieje się naprawdę dużo. To w nim umieszczonych jest wiele organów wewnętrznych odpowiedzialnych za nasze życie, zdrowie i ważne procesy życiowe. Powinniśmy dbać o tę część ciała nie tylko ze względu na piękny wygląd, ale przede wszystkim ze względu na zdrowie. Pięknie umięśniony brzuch z nikłą zawartością tkanki tłuszczowej to dla wielu dziewczyn ideał, do którego dążą. Aby go osiągnąć potrzeba wielu wyrzeczeń, odpowiedniej diety, mocnych treningów i dużego skupienia. Takie brzuchy rzeczywiście mogą robić wrażenie. Na mnie robią zawsze, bo wiem ile pracy dziewczyna czy kobieta musi włożyć w idealną formę brzucha. Ale biologia wcale nie chciała nas kobiet dostosowywać do nadmiernego umięśnienia. Bowiem może ona dezorganizować pracę układu hormonalnego i pociągnąć za sobą dużo schorzeń. Zaczynając od zaniku miesiączkowania, a co za tym idzie problemami z zajściem w ciążę, rozregulowanym metabolizmem, spadkami nastroju, a nawet depresją. Dziewczyny, które zaczynają mocno trenować, często ponad swoje siły, wykluczając przy tym lub ograniczając składniki pokarmowe lub te, które startują w zawodach sylwetkowych, bez profesjonalnego wsparcia dietetyka i trenera, mogą na swojej drodze do wymarzonej fit figury napotkać te i inne schorzenia.
Jak temu zaradzić? Zachować umiar. Dążyć przede wszystkim do zdrowia, dobrego samopoczucia, dobrych relacji z innymi, słuchać organizmu, nie głodzić się, nie myśleć o jedzeniu jak o największym wrogu (ani też jak o najlepszym pocieszycielu). Znalezienie złotego środka wcale nie jest łatwe. Ale możliwe. Jak? Zobacz:
- Jeśli nie jesteś zawodowym sportowcem, płaski umięśniony brzuch nie jest niezbędny do bardzo szczęśliwego życia.
- O mięśnie trzeba dbać. To one podtrzymują szkielet
- Jeśli marzysz o płaskim brzuchu to ćwicz regularnie, ogranicz słodycze, dużo biegaj, spaceruj, włącz do diety dużo warzyw i wysypiaj się. PS. Nawet jak nie chcesz sześciopaka to rób to!
- Zbyt duży brzuch zwiększa ryzyko poważnych chorób (związanych m.in. z otłuszczeniem narządów wewnętrznych), a także zmniejsza sprawność.
- Dobrze funkcjonujący brzuch musi mieć odpowiednią zawartość tkanki tłuszczowej.
- Mięśnie podtrzymują organy wewnętrzne i szkielet w prawidłowym ułożeniu. Lepiej o nie dbać, żeby konstrukcja nie runęła.
- Badaj się. To uzdrawia.
- Słuchaj siebie. Być może gluten nie szkodzi Tobie tak, aby go całkowicie eliminować z diety, a prawdziwe cappuccino wypite we włoskiej restauracji przyniesie więcej radości niż dopytywanie o mleko roślinne.
- Nie trzeba nosić obcisłych rzeczy i krótkich topów, aby być na topie.
- Czy przepadasz za umięśnionymi kobiecymi brzuchami?
- Czy lubisz grube brzuchy?
- Czy rozmawiając z fajną, inteligentną osobą ma dla Ciebie znaczenie jej/jego umięśnienie?
- Wygląd to tylko ułamek człowieka. Uroda się zmienia. Całe piękno jest w środku.
Aby nie skończyć na słowach przedstawiam cztery skuteczne i bardzo sympatyczne ćwiczenia na brzuch. Wykonaj każde po 16 razy (drugie po 16 na stronę, czwarte utrzymaj przez 10 – 20 sekund).
- Odrywanie bioder od podłoża kierując nogi do sufitu (nie na siebie)
- Criss-cross – naprzemienne dotykanie łokciem do przeciwległego kolana
- Spięcia do wyprostowanych nóg
- Siad równoważny (zegnij nogi na początku, tak aby podudzia ustawiły się równolegle do podłoża)